Ιδιαίτερα θεαματικό και με πολύ υψηλό σκορ, ήταν το τοπικό ντέρμπι της Αργυρούπολης για τη δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β' ΕΣΚΑΝΑ, ανάμεσα στον ΑΟΝΑ και τον Ερμή Αργυρούπολης. Νικήτρια τελικά, ήταν η ομάδα του ΑΟΝΑ (τυπικά γηπεδούχος) με το 87-82.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ένα ρεσιτάλ ευστοχίας εκατέρωθεν, λήγοντας με 23-20 υπέρ των γηπεδούχων, ο Ερμής όμως, με ένα ξέσπασμα στο δεύτερο δεκάλεπτο, πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 7 πόντων (38-45) και συνέχισε την πολύ καλή εμφάνιση και μέχρι τα μισά του τρίτου δεκαλέπτου, όπου και προηγήθηκε με διαφορά 13 πόντων (44-57). Εκεί όμως ήρθε ένα επιθετικό black out, σε συνδυασμό μ' ένα κρεσέντο εύστοχων τριπόντων από τον ασταμάτητο Κόγκα, που σημείωσε έξι διαδοχικά μέσα σε ελάχιστα λεπτά, κάνοντας το σκορ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου 64-57, μ' ένα σερί 20-0!!! Η ομάδα του Αδάμ, δεν το έβαλε κάτω και συνέχισε να κυνηγάει το παιχνίδι, αλλά τσο τέλος δεν τα κατάφερε, χάνοντας με 87-82, παρά τη -συνολικά- καλή της εμφάνιση.

Το πρωτάθλημα της Β' ΕΣΚΑΝΑ φέτος είναι ίσως πιο δυνατό από ποτέ τα τελευταία τουλάχιστον χρόνια κι αποδείχθηκε ότι ένα νεκρό διάστημα λίγων λεπτών, μπορεί να στοιχίσει ολόκληρο το παιχνίδι, παρά την καλή εμφάνιση που μπορεί να έχεις κάνει. Συνεχίζουμε όμως, αφού είναι ακόμη πολύ νωρίς, κι επόμενος αγώνα είναι εντός έδρας, την Πέμπτη 19 Οκτωβρίου με αντίπαλο την Ε.Α. Νικαίας που έχει ισάριθμες νίκες στις πρώτες δύο αγωνιστικές, στις 21.45.

ΑΟΝΑ –ΕΡΜΗΣ ΑΡΓ. 87-82
Δεκάλεπτα : 23-20, 38-45, 64-57 , 87-82

ΕΡΜΗΣ ΑΡΓ. (Αδάμ, Φράγκος): Ψιακής 5, Λόης 6, Τσεπαπαδάκης, Μωυσίδης 6, Καρανδρέας 14, Αλεξανδράκης 24 (3), Καλούδης 2, Χρηστίδης 6, Μενιουδάκης 6, Κακάλης, Ρόζος 13 (2)