Εκτύπωση

Επιστροφή στις μέτριες εμφανίσεις από τον Ερμή Αργυρούπολης και ήττα στο εξ αναβολής παιχνίδι, εκτός έδρας από τη Φιλία Περάματος με 62-55.

Μέχρι και το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, η ομάδα του Καλαντζή είχε τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού, χωρίς να αποδίδει κάποιο εξαιρετικό μπάσκετ και η τρίτη περίοδος έκλεισε με τον Ερμή να προηγείται 9 πόντους, 34-43. Η τελευταία περίοδος όμως, υπήρξε καταστροφική, αφού οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 28-12, εκμεταλλευόμενοι πλήρως αμυντικά κι επιθετικά λάθη των αντιπάλων τους.

Το γεγονός ότι ο Μωυσίδης δεν αγωνίστηκε λόγω στομαχικών διαταραχών, δεν αποτελεί καμία δικαιολογία για τον Ερμή, που περίμενε τα πάντα από τον Αλεξανδράκη (16 πόντους, 6 ρημπάουντ, 7 ασίστ) και τον Καρανδρέα (10 πόντους, 8 ρημπάουντ), όσο βέβαια ήταν ξεκούραστος.

Το πρωτάθλημα είναι μακρύ, υπάρχουν πολλοί αγώνες ακόμα και ο επόμενος αγώνας είναι την Πέμπτη 30 Νοεμβρίου, στις 21.45 και πάλι εκτός έδρας, εναντίον του Φοίνικα Πειραιά.

Φιλία Περάματος – Ερμής Αργυρούπολης 62-55 (20-28)
Διαιτητές: Κάρδαρης, Αναστασόπουλος
Δεκάλεπτα: 10-17, 20-28, 34-43, 62-55
Ερμής Αργυρούπολης (Καλαντζής, Φράγκος): Ψιακής 5(1), Λόης, Τσεπαπαδάκης 3, Βλάχος 4, Καρανδρέας 10, Αλεξανδράκης 16, Καλούδης 4, Κανινής 2, Μενιουδάκης 8, Κακάλης, Ρόζος 3(1)