Γρουσούζικη η 13η αγωνιστική για τον Ερμή Αργυρούπολης, καθώς υπέστη βαριά ήττα εκτός έδρας από τον Ερμή Περάματος, με τη λήξη του πρώτου γύρου.

Μετά το αρχικό 0-5, οι κιτρινόμαυροι, δέχτηκαν ένα επιμέρους σκορ 24-4 και ήδη από το α' δεκάλεπτο βρέθηκαν πίσω με 15 πόντους διαφορά. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ιδιαίτερα τα δύο επόμενα δεκάλεπτα. Την τελευταία περίοδο, οι φιλοξενούμενοι έκαναν μία απέλπιδα προσπάθεια να φτάσουν ακόμα πιο κοντά στο σκορ, αλλά στους 7 πόντους διαφορά, δέχτηκαν 7 πόντους σε μία ουσιαστικά επίθεση (με φάουλ και τεχνική ποινή) και στη συνέχεια κατάρρευσαν. Η ήττα είναι ένα δικαιότατο αποτέλεσμα, το σκορ όμως είναι εντελώς πλασματικό.

Σημασία έχει όμως ο βαθμολογικός πίνακας κι εκεί λέει ότι στο τέλος του πρώτου γύρου, ο Ερμής Αργυρούπολης είναι στη 10η θέση, με 6 νίκες κι 7 ήττες, στη ζώνη των play out και το έργο της ομάδας τον δεύτερο γύρο είναι ιδιαίτερα δύσκολο... Η δουλειά όμως που γίνεται από το προπονητικό team και τους αθλητές είναι τέτοια, που δίνει αισιοδοξία για θετικά αποτελέσματα στις 13 εναπομείνασες αγωνιστικές.