Εκτύπωση

Την ήττα με 79-74, γνώρισε η αντρική ομάδα του Ερμή Αργυρούπολης, εκτός έδρας, από τους Κυρίαρχους, στα πλαίσια της δεύτερης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Γ’ ΕΣΚΑΝΑ.

Ο αγώνας ήταν αρκετά επεισοδιακός, αφού στιγματίστηκε από τις 6 (!!!) τεχνικές ποινές που δέχτηκαν οι φιλοξενούμενοι του Ερμή, η πλειοψηφία εξ αυτών στο πρώτο κιόλας δεκάλεπτο!!!. Σ’ εκείνη τη χρονική περίοδο, οι γηπεδούχοι σημείωσαν 29 πόντους, από τους οποίους οι 17 σημειώθηκαν από τη γραμμή των ελευθέρων βολών. Αποτέλεσμα των σφυριγμάτων αυτών, ήταν η αποβολή του Μωυσίδη με δεύτερη τεχνική ποινή στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου, χωρίς να προλάβει να παίξει περισσότερα από τέσσερα αγωνιστικά λεπτά, αλλά και του Μενιουδάκη, που πήρε δεύτερη τεχνική ποινή για διαμαρτυρία από τον πάγκο.
Υπήρξε χρονικό σημείο στο δεύτερο δεκάλεπτο, που το σκορ ήταν 38-16, με γιγάντια προσπάθεια όμως, οι νεαροί παίχτες του Ερμή, βοηθούμενοι από την εμπειρία των Σαμουρέλη, Παπαδάκη και Αλεξανδράκη, ανταπεξήλθαν εξαιρετικά των δυσκολιών που παρουσιάστηκαν μέσα στο παιχνίδι, αλλά και της απουσίας του play maker, Τόρες κι όχι μόνο κάλυψαν σταδιακά τη διαφορά παίζοντας πολύ ωραίο μπάσκετ, προηγήθηκαν κιόλας με 63-69, λίγο πριν το τέλος. Ένα σερί 10-0 των γηπεδούχων όμως (πάλι με τεχνικές ποινές και βολές ως επί το πλείστον), ήταν καταλυτικό για το τελικό αποτέλεσμα κι ο Ερμής δεν κατάφερε να κάνει ένα επικών διαστάσεων comeback, που θα γινόταν ακόμα πιο σημαντικό με τις συνθήκες κάτω από τις οποίες θα είχε επιτευχθεί.
Επόμενος αγώνας, την Παρασκευή 19/10, στο κλειστό γυμναστήριο της Αργυρούπολης, με αντίπαλο την Ακαδημία Ελευσίνας, στις 21.30.

ΚΥΡΙΑΡΧΟΙ – ΕΡΜΗΣ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ 79-74 (46-32)
Δεκάλεπτα: 29-16, 46-32, 57-54, 79-74
Ερμής Αργυρούπολης (Καλαντζής, Βουρλιάς): Παπαδάκης Ι. 3, Μωυσίδης, Κοντινός 10(2), Παπαδάκης Θ. 25, Αλεξανδράκης 15(3), Σαμουρέλης 13(1), Μενιουδάκης 4, Ανδρεαδάκης 1, Καλαντζής 3.