Την τρίτη του ήττα σε τέσσερις αγώνες, δέχτηκε ο Ερμής Αργυρούπολης, εκτός έδρας από την πρωτοπόρο και αήττητη Αιξωνή, δεχόμενος μάλιστα για τρίτο σερί ματς πάρα πολλούς πόντους.

Τελικό σκορ, 89-86, με τους φιλοξενούμενους να αστοχούν σε δύο τρίποντα στην εκπνοή, που θα μπορούσαν να στείλουν το ματς στην παράταση. Στα δύο πρώτα δεκάλεπτα, η απίστευτη ευστοχία της Αιξωνής στις βολές, έδωσε το δικαίωμα να είναι κοντά στο σκορ, κάποια στιγμή όμως, από τα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου, άρχισαν να μπαίνουν και τα τρίποντα που είναι το μεγάλο της όπλο (σημείωσαν 9 συνολικά), συνεχίζοντας το εκπληκτικό τους σερί στις βολές.

Απίστευτο κι όμως αληθινό, ο πιο έμπειρος παίχτης του Ερμή, ο Μωυσίδης, για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι, αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές, εκ των οποίων η μία ήταν τουλάχιστον ανύπαρκτη και η ομάδα στερήθηκε τις υπηρεσίες του για σχεδόν ένα ημίχρονο... Στα θετικά, ότι παρά το γεγονός πως η διαφορά είχε διψήφια διαφορά σε αρκετές περιπτώσεις, παρά την απώλεια του Μωυσίδη και τη μέτρια βραδιά βασικών παιχτών, οι νεαροί παίχτες του Ερμή βρήκαν το κουράγιο, αντέδρασαν κι έφτασαν το παιχνίδι στο ένα σουτ, όπως και στο ματς του Κυπέλλου, που όμως το αστόχησαν.

Η νίκη στο εντός έδρας παιχνίδι της Παρασκευής 2/11, στις 21.30 στην Αργυρούπολη, με τον ΑΟΚ Ν. Σμύρνης, είναι πλέον μονόδρομος...

ΑΙΞΩΝΗ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΕΡΜΗΣ ΑΡΓΥΡΥΡΟΥΠΟΛΗΣ 89-86
Δεκάλεπτα: 22-20, 47-41, 71-65, 89-86
ΕΡΜΗΣ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ (Καλαντζής): Τόρρες 6, Μωυσίδης 10(1), Κοντίνος 13(1), Παπαδάκης 10(1), Αλεξανδράκης 17(1), Σαμουρέλης 3(1), Μενιουδάκης 10, Καλαντζής 15(1)