Νέα ήττα, τέταρτη σε έξι αγώνες, γνώρισε η αντρική ομάδα του Ερμή Αργυρούπολης. Αυτή τη φορά, για την έκτη αγωνιστική, εκτός έδρας από τον πρωτοπόρο και αήττητο Φοίνικα Πειραιά, με 58-55.

Το ξεκίνημα ήταν πολύ άσχημο επιθετικά για τους κιτρινόμαυρους, που σκόραραν το πρώτο καλάθι τους 5,5 λεπτά μετά την έναρξη του αγώνα και κυνηγούσαν στο σκορ σε όλη τη διάρκεια, σ' ένα γήπεδο με αφόρητο θόρυβο από την κερκίδα και μία διαιτησία που είχε χάσει τον έλεγχο από το ξεκίνημα.

Για μία ακόμη φορά, κατεβλήθη υπεράνθρωπη προσπάθεια και η διψήφια διαφορά καλύφθηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο εξ ολοκλήρου, ένα κρίσιμο τρίποντο των αντιπάλων όμως, οι βολές κι ένα ανθρώπινο λάθος της γραμματείας, δεν επέτρεψαν στον Ερμή να διεκδικήσει το παιχνίδι, χάνοντας και πάλι στις λεπτομέρειες, που μας έχουν στοιχίσει από την αρχή της χρονιάς. Αυτό συμβαίνει, βέβαια, όταν έχεις μία τόσο νεανική ομάδα και μέσα από τέτοιες δυσκολίες και σκληρά παιχνίδια, αποκτούν οι νεαροί μας παίχτες παραστάσεις.

Επόμενος αγώνας, την Παρασκευή 16/11, εντός έδρας, στις 21.45 με αντίπαλο τον Κεραυνό Βάρης. Οι δύο ομάδες είναι ισόβαθμες στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας, με δύο νίκες και τέσσερις ήττες, οπότε περιμένουμε ένα πολύ ενδιαφέρον και αμφίρροπο παιχνίδι.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΠΕΙΡΑΙΑ – ΕΡΜΗΣ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ 58-55
Δεκάλεπτα :21-09, 33-22, 47-38, 58-55
ΕΡΜΗΣ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ (Καλαντζής, Βουρλιάς): Τόρες 3(1), Λόης 2, Μωυσίδης 2, Κοντίνος 6(2), Παπαδάκης 16(2), Αλεξανδράκης 10, Σαμουρέλης 8, Μενιουδάκης 8, Καλαντζής