Εκτύπωση

Ο Ερμής ηττήθηκε στις λεπτομέρειες στο εκτός έδρας παιχνίδι με την Ακαδημία Ελευσίνας, με σκορ 76 - 71.

Θυμίζουμε ότι το παιχνίδι είχε διακοπεί λόγω υγρασίας στις 3/2, μετά από τον τραυματισμό του αρχηγού της ομάδας Σωτήρη Μωυσίδη, 1:40" πριν από τη λήξη του 2ου δεκαλέπτου και ενώ το σκορ ήταν 35 - 29 υπέρ την Ελευσίνας. Ο παίκτης θα παραμείνει εκτός αγωνιστικής δράσης για μεγάλο διάστημα.

Ο Ερμής κατάφερε να ισοφαρίσει σε 36 - 36 με τη λήξη του 1ου ημιχρόνου.

Στο 3ο δεκάλεπτο οι ομάδες παρουσιάστηκαν ισοδύναμες, με το σκορ να εναλλάσσεται συνεχώς και τελικά η λήξη του τις βρήκε ισόπαλες με σκορ 55 - 55.

Στα ίδια πλαίσια κυμάνθηκε και το 4ο δεκάλεπτο, με τις ομάδες να βρίσκονται πολύ κοντά στο σκορ, μέχρι το τελευταίο λεπτό του παιχνιδιού. Οι γηπεδούχοι ήταν πιο ψύχραιμοι και πιο εύστοχοι και εκμεταλλευόμενοι κάποια λάθη μας στην επίθεση, κατάφεραν να πάρουν μία διαφορά πέντε πόντων, την οποία διατήρησαν εως τη λήξη του αγώνα.

Όμως, με τον βαθμό που πήρε η ομάδα μας από αυτό το παιχνίδι, ανέβηκε στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 28 βαθμούς.