Εκτύπωση

Τυχερός, αλλά και ικανός, στάθηκε ο Ερμής Αργυρούπολης στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Α' ΕΣΚΑΝΑ, αφού κατάφερε να "αποδράσει" από την πάντα δύσκολη έδρα του Ερμή Περάματος, με 63-64, χάρη σ' ένα buzzer beater του Τσιώκου!

Οι παίχτες του Γκαναβία, μπήκαν έχοντας ένα αδικαιολόγητο άγχος, κάτι που τους οδήγησε στο να χάνουν πάρα πολλά εύκολα καλάθια στο πρώτο ημίχρονο και να κάνουν αρκετά λάθη. Το 36-26 του ημιχρόνου, ήταν τιμητικό για τον Ερμή Αργυρούπολης.

Με το που ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, η άμυνα έγινε αποτελεσματική, μπήκαν μερικά σουτ και μ' ένα επιμέρους σκορ 4-20, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν να προηγηθούν με 40-46. Από εκεί και πέρα, το ματς κύλησε πόντο-πόντο, με πολύ μεγάλη αγωνία και καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει. Παρά την αστοχία στις βολές, ο Ερμής έμεινε ζωντανός στο παιχνίδι και στο τελευταίο play, 6'' πριν το τέλος, ο Τσιώκος μάζεψε τη μπάλα από το airball του Κατσαμπάνη κι έδωσε τη νίκη στην ομάδα του, όπως μπορείτε να δείτε και στο video που ακολουθεί, όπου προβάλλονται τα 6 τελευταία λεπτά του αγώνα.

Η νίκη αυτή έχει τεράστια σημασία, διότι ήρθε μετά από μία κακή εμφάνιση. Η ομάδα ακόμη μοντάρεται και κάθε νίκη είναι χρήσιμη μέχρι να αποδώσει το μπάσκετ που ξέρει και μπορεί. Επόμενος αγώνας, με τον Ίκαρο Νέας Σμύρνης, εντός έδρας, τη Δευτέρα 10/10.

ΠΕΡΑΜΑΤΟΣ ΕΡΜΗΣ ΓΣ - ΕΡΜΗΣ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ ΑΟ 63-64

Δεκάλεπτα : 17-14 , 36-26, 46-46, 63-64
ΕΡΜΗΣ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ (Γκαναβίας, Μωυσίδης): Ραζής 4, Δέδες, Καβαλαράκης 8, Κωνσταντακόπουλος, Παξινός14 (1), Μαυραντζώτου 1, Φωτόπουλος 14(2), Ψυχογιός, Θειακός 1, Κατσαμπάνης 7(1), Νικολακάκος, Τσιώκος 15