Δεύτερος συνεχόμενος αγώνας που η ομάδα του Ερμή Αργυρούπολης στέκεται άτυχη, αφού γνώρισε την εκτός έδρας ήττα από την Ελευθερία Μοσχάτου, με 62-57 στην παράταση, με τον αγώνα στην κανονική του διάρκεια να λήγει ισόπαλος με 55-55.

Το ματς έγινε στα πλαίσια της 19ης αγωνιστικής και απομένουν εφτά ακόμη, με τους κιτρινόμαυρους να είναι και πάλι στη ζώνη των play-out μετά από αρκετό καιρό. Όπως και με τον Αστέρα Αγίου Δημητρίου, έτσι και με την Ελευθερία Μοσχάτου (δύο ομάδες που η τοπική ομάδα είχε ηττηθεί άνετα εντός έδρας, όντας πλήρης) τα πάντα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Για έναν ακόμα αγώνα, ο Ερμής αγωνίστηκε χωρίς τους τρεις βασικούς του πυλώνες, τους Αλεξανδράκη, Μωυσίδη και Καρανδρέα, όμως όλα τα υπόλοιπα παιδιά, υπερέβαλλαν εαυτούς και απέδειξαν την μπασκετική τους αξία και τις ψυχικές τους αρετές.

Το θρίλερ του Μοσχάτου γράφτηκε, όταν ο Ζαρκαδούλας της Ελευθερίας, ισοφάρισε με τρίποντο στο 55-55 και ακολούθησαν άστοχες εκατέρωθεν επιθέσεις ώστε να φτάσουμε στην παράταση. θα πρέπει να σημειώσουμε ότι το πρώτο ημίχρονο είχε λήξει 30-20 υπέρ των γηπεδούχων, όμως μέσα σε μόλις 2' και 15'', ένα σερί 12-0 του Ερμή, γύρισε το ματς κι έκτοτε το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια. Στην παράταση ένα κρισιμο τρίποντο από τη γωνία, έγραψε το 60-55 και με την κούραση να έχει καταβάλλει τους φιλοξενούμενους που έπαιζαν με λιγότερους παίχτες λόγω των απουσιών, η ήττα ήρθε φυσιολογικά.

Επόμενο παιχνίδι, την Πέμπτη 1/3, στις 21.45 στο κλειστό της Αργυρούπολης, με αντίπαλο τη Φιλία Περάματος. Εννοείται πολύ κρίσιμο!!!

ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ - ΕΡΜΗΣ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ 62-57 (καν. αγ. 55-55)
Διαιτητές: Χρηστίδης, Αγγελής
Δεκάλεπτα: 19-8, 30-20, 41-40, 55-55 (καν. αγ.), παρ. 62-57
ΕΡΜΗΣ ΑΡΓ. (Καλαντζής, Φράγκος): Λόης 7, Τσεπαπαδάκης 7 (1), Βλάχος 6 (1), Παπαδημητρίου 5, Καλούδης, Παλουκάκος, Μενιουδάκης 19, Κακάλης 2, Ρόζος 11 (2)