Το δύο στα δύο έκανε η ομάδα του Ερμή Αργυρούπολης, νικώντας τη Φιλία Περάματος εκτός έδρας με σκορ 65-72.

Σ’ ένα γήπεδο, όπου έχει υποστεί συνεχόμενες ήττες, η ομάδα του Ερμή μπήκε δυνατά στο παιχνίδι κι έφτασε να προηγείται με εννιά πόντους, όμως η έλλειψη συγκέντρωσης έκανε την εμφάνισή της και βρέθηκε πίσω στο ημίχρονο με 36-34. Χωρίς να αποδώσει κάποιο φοβερό μπάσκετ, όσο πλησιάζαμε προς το τέλος, φάνηκε η εμπειρία των παιχτών των φιλοξενούμενων, αλλά και η ποιότητά τους, ώστε λίγα λεπτά καλού μπάσκετ ήταν αρκετά για να μην ανησυχήσει ιδιαίτερα στο τέλος του αγώνα και να πάρει μία καθαρή νίκη. Είναι ξεκάθαρα ενθαρρυντικό το γεγονός ότι ο Ερμής κατάφερε να επικρατήσει εκτός έδρας σε γήπεδο που παραδοσιακά στραβοπατάει, αλλά και ότι ανεβάζουν στροφές σιγά-σιγά κομβικοί παίχτες της ομάδας. Επόμενος αγώνας, το τοπικό ντέρμπι με τον ΑΟΝΑ, την Πέμπτη 17/10, στις 20.00

ΦΙΛΙΑ ΠΕΡΑΜΑΤΟΣ - ΕΡΜΗΣ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ 65-72
Διαιτητές: Τσαχάκης , Ιορδανίδης , Βαΐτσης
Δεκάλεπτα: 13-19, 36-34, 52-49, 65-72
ΕΡΜΗΣ ΑΡΓ. (Καλαντζής – Βουρλιάς): Δελλής 11(1), Ζέρβας , Μωυσίδης 19(1), Μούστα 11(1), Παπαδάκης 16, Αλεξανδράκης 10(2), Μαρκόπουλος, Μπέλλας , Κοντίνος 3(1), Καλαντζής 2