Από τη διάλυση στον θρίαμβο. Με αυτές τις λίγες κουβέντες, μπορεί να περιγραφεί αυτό που ζήσαμε στο κλειστό της Αργυρούπολης την Πέμπτη 17/10, στο μεγάλο τοπικό ντέρμπι με τον ΑΟΝΑ.

Και πως διαφορετικά να μιλήσει κάποιος, όταν στο πρώτο ημίχρονο το σκορ είναι 18-44 και το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 70-67; Το γήπεδο της Αργυρούπολης, εντελώς άδειο 10' πριν το τζάμπολ, γέμισε ασφυκτικά με το που ξεκίνησε το ματς, ανάμεσα στους δύο μεγάλους αντιπάλους, τις δύο παλαιότερες ομάδες της πόλης. Οι παίκτες του ΑΟΝΑ, με το μαχαίρι στα δόντια, από το ξεκίνημα. Πίεζαν, έκλεβαν μπάλες, έκαναν αιφνιδιασμούς, έλεγχαν τα ρημπάουντ. Από την άλλη, οι τυπικά γηπεδούχοι του Ερμή, νωθροί, νευρικοί, άστοχοι, δεν μπορούσαν να κάνουν τίποτα σωστά. Πρώτο δεκάλεπτο 12-23. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, τα πράγματα ακόμα χειρότερα. Με επιμέρους σκορ 6-21, στο ημίχρονο ήρθε η μέγιστη διαφορά για την ομάδα του ΑΟΝΑ. 18-44 και κάποιοι άρχισαν να φεύγουν από το γήπεδο για να δουν Ευρωλίγκα. Πόσο λάθος έκαναν. Έχασαν έναν από τους σπουδαιότερους αγώνες που έχουν γίνει στο συγκεκριμένο γήπεδο, με ιστορική ανατροπή, γιατί πάντα έχει σημασία και ο αντίπαλος.

Στο δεύτερο ημίχρονο, γύρισε το τσιπάκι για τους παίκτες του Ερμή. Μπήκαν με μάτι που γυάλιζε, αφού η συντριβή ήταν ante portas, η διάθεση άλλαξε, η άμυνα σκλήρυνε, τα σουτ άρχισαν να μπαίνουν. Δύο συνεχόμενα τρίποντα του Μωυσίδη έδωσαν το σύνθημα της αντεπίθεσης, ο Παπαδάκης κυνηγούσε ανελέητα τον δαιμόνιο Πηλιούνη, ο οποίος είχε δημιουργήσει πολλά προβλήματα στο πρώτο μέρος, παρά το γεγονός ότι έχει τα διπλά σχεδόν χρόνια ηλικιακά και ο αγώνας άρχιζε να αλλάζει μορφή. Όχι με τρίποντα τραβηγμένα από τα μαλλιά (άλλωστε μόλις 6 έβαλαν οι γηπεδούχοι), αλλά με ορθολογικό μπάσκετ. Το επιμέρους σκορ πλέον, στο τρίτο δεκάλεπτο, ήταν 31-10 και η διαφορά στους 5 από τους 26 του ημιχρόνου!!! Στο τέταρτο δεκάλεπτο, έπεσαν κορμιά. Ο ΑΟΝΑ άρχισε πάλι να ανεβάζει σταδιακά την πίεση, αλλά ο Ερμής έδειχνε να αντέχει, παρά την κούραση από την υπερπροσπάθεια της ανατροπής. Στα τελευταία λεπτά (που μπορείτε να τα δείτε στο video που ακολουθεί), σχεδόν όλες οι κρίσιμες επιθέσεις μετουσιώθηκαν σε καλάθια και λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος, το σκορ ήταν 70-64, δηλαδή ο Ερμής μέσα σε ένα ημίχρονο όχι μόνο είχε καλύψει τους 26 πόντους της διαφοράς, είχε περάσει και με 6!!! Το τρίποντο που πέτυχε ο ΑΟΝΑ στη λήξη, απλά διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Τεράστια νίκη, ιδιαίτερα με τον τρόπο που ήρθε. Πάντα μία νίκη σε τοπικό ντέρμπι έχει ξεχωριστή σημασία, αυτό όμως ξεπέρασε κάθε προσδοκία. Ευτυχώς για εμάς, η ανατροπή ήρθε από την πλευρά μας, όμως απ' όποια οπτική γωνία να το δει κανείς, ο αγώνας αυτός υπήρξε εκπληκτικός και καθήλωσε τον κόσμο στις κερκίδες. Το αποτέλεσμα είναι καθ' όλα δίκαιο, καθώς το μπάσκετ είναι ένα άθλημα που δεν έχει σημασία πως θα ξεκινήσεις, αλλά πως θα τελειώσεις κι ο Ερμής είχε ένα φίνις που θα ζήλευαν ομάδες αρκετών παραπάνω κατηγοριών. Λογικά, όσοι έφυγαν στο ημίχρονο, το μετάνιωσαν!

Πλέον με 3/3 νίκες, η ομάδα του Καλαντζή είναι στην κορυφή της βαθμολογίας της Β' ΕΣΚΑΝΑ μαζί με τη Γλυφάδα και την ερχόμενη Πέμπτη υπάρχει ένας εκτός έδρας αγώνας με τον Πειραϊκό. Ακολουθούν αναλυτικά οι πόντοι, το video του αγώνα και η βαθμολογία.

ΕΡΜΗΣ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ - ΑΟΝΑ 70-67
Διαιτητές: Πηλοΐδης, Αναστασίου, Ασλανίδης
Δεκάλεπτα: 12-23, 18-44, 49-54, 70-67
ΕΡΜΗΣ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ (Καλαντζής, Βουρλιάς): Δελλής, Ζέρβας, Νικολάκης, Μωυσίδης 18 (3), Μούστα 6, Παπαδάκης 19, Αλεξανδράκης 8 (1), Μαρκόπουλος 2, Μπέλλας 2, Κοντίνος 13 (2), Καλαντζής 2