Εκτύπωση

Κάθε φορά, η επιστροφή μετά από τις διακοπές των Χριστουγέννων, εγκυμονεί κινδύνους ή αμφιβολίες για τη φόρμα των ομάδων, αφού το χρονικό διάστημα ανάμεσα στους αγώνες είναι πολύ μεγάλο.

Φέτος, με δεδομένο το ρεπό που είχε ο Ερμής πριν τα Χριστούγεννα και τις δύο αγωνιστικές που αναβλήθηκαν λόγω του κορονοϊού, οι παίχτες του Γκαναβία είχαν να παίξουν 40 μέρες επίσημο αγώνα, οπότε η αγωνιστική κατάστασή του ήταν ένα τεράστιο ερωτηματικό, όπως άλλωστε και όλων των ομάδων. Μετά από ένα σχετικά μέτριο, αλλά ελεγχόμενο ξεκίνημα στο δύσκολο ματς με τον Ίκαρο Νέας Σμύρνης εκτός έδρας, τελικά, βρήκε τον ρυθμό του -κυρίως στην άμυνα- στο δεύτερο ημίχρονο και ο Ερμής πήρε μία άνετη, κιόλας, νίκη με σκορ 58-71, δεχόμενος μόνο 3 πόντους στα τελευταία 7 λεπτά.

Για μία ακόμη φορά, κομβική υπήρξε η ασφυκτική άμυνα, που δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στους παίχτες του Ίκαρου και με αυτή τη νίκη, ο Ερμής παρέμεινε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας της Α' ΕΣΚΑΝΑ με 9 νίκες και 2 ήττες. Το πρόγραμμα που ακολουθεί, δεν αφήνει περιθώρια για χαλάρωση, καθώς ακολουθούν παιχνίδια κάθε 3-4 μέρες, ώστε να καλυφθούν τα κενά από τους αγώνες που αναβλήθηκαν, αλλά και το ματς του Κυπέλλου.

Επόμενος αγώνας, είναι τη Δευτέρα 24/1, στις 21.00, εκτός έδρας με τα Ταταύλα.

ΙΚΑΡΟΣ Ν. ΣΜΥΡΝΗΣ - ΕΡΜΗΣ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ 58-71
Διαιτητές: Ανδρεόπουλος, Αντωνέλου, Πέππας
Δεκάλεπτα: 19-18, 38-33, 50-56, 58-71
EPMHΣ APΓYPOYΠOΛHΣ (Γκαναβίας, Μωυσίδης): Μάρης 2, Mπαλαμώτης, Καβαλαράκης 15(1), Σκόνδρας 4(1), Zέγγος 13(1), Παπαδάκης 3, Φωτόπουλος 13(1), Γρηγόρας 2, Pετσίνας 10, Mαυρατζιώτου 6, Δέδες 3(1), Aυδής.