Σοκ στο κλειστό της Αργυρούπολης, τη Δευτέρα για την 22η αγωνιστικής της Α' ΕΣΚΑΝΑ, όπου ο Ερμής παρότι δέχθηκε 57 πόντους, κατάφερε να χάσει από τη Δραπετσώνα με 41-57.

Οι κιτρινόμαυροι, μπήκαν στο γήπεδο σαφώς επηρεασμένοι από την απραξία 25 ημερών, τους τραυματισμούς και τον Covid που είχε χτυπήσει την ομάδα και χωρίς να το καταλάβει κανείς, βρέθηκαν να χάνουν με 10-25 στο πρώτο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να έχουν στην πρώτη περίοδο, 6/8 τρίποντα. Είναι χαρακτηριστικό της άσχημης βραδιάς στην οποία βρέθηκαν οι γηπεδούχοι, ότι στα επόμενα τρία δεκάλεπτα, δέχθηκαν μόλις 32 πόντους, αλλά στην επίθεση δεν μπορούσαν να σκοράρουν με τίποτα, με το τελικό αποτέλεσμα να είναι δίκαιο και όλοι να επικεντρώνονται στον εντός έδρας αγώνα της Πέμπτης με τον πρωτοπόρο Φοίνικα Πειραιά.

Στη βαθμολογία, βέβαια, μετά τις ήττες των Τραχώνων και του Αστέρα Αγίου Δημητρίου, ο Ερμής, είναι ουσιαστικά στην τρίτη θέση, με δύο αγώνες λιγότερους.

EΡΜΗΣ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ – ΔPAΠETΣΩNA 41-57
Δεκάλεπτα: 10-25, 23-37, 34-49, 41-57
EPMHΣ APΓYPOYΠOΛHΣ (Γκαναβίας, Μωυσίδης): Γρηγόρας, Μπαλαμώτης 5(1), Καβαλαράκης 6, Σκόνδρας, Zέγγος 2, Φωτόπουλος 14(1), Ξυνογαλάς 4, Πεφάνης, Pετσίνας 4, Mαυρατζιώτου 6(2), Δέδες