Τεράστια εμφάνιση και τεράστια νίκη για τον Ερμή Αργυρούπολης, στο ντέρμπι των πρωτοπόρων, απέναντι στον Φοίνικα Πειραιά, με 67-56.

Τρεις μόλις μέρες μετά την εκκωφαντική εντός έδρας ήττα από τη Δραπετσώνα, ο Ερμής κατάφερε να παρουσιάσει ένα εντελώς διαφορετικό πρόσωπο με τον Φοίνικα Πειραιά. Μπαίνοντας με τρομερή ψυχή και άμυνα που -όπως πάντα- έσπαζε κόκαλα, από το πρώτο δεκάλεπτο έδειξε ποιος ήταν το αφεντικό του αγώνα, ξεκινώντας με 15-0 και κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με 20-4. Ο αρχισκόρερ, Πέττας, βρήκε την ευκαιρία να βάλει μαζεμένους πόντους στη δεύτερη περίοδο, εκμεταλλευόμενος τα φάουλ που φορτώθηκε ο Ρετσινάς, ο οποίος έκανε εξαιρετική δουλειά στο μαρκάρισμά του, αλλά η διαφορά δεν μαζεύτηκε ιδιαίτερα, με το ημίχρονο να κλείνει με 34-25.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ψαλίδα άνοιξε και πάλι, φτάνοντας και τους 17 πόντους, με τον Φοίνικα απλώς να παρακολουθεί το κρεσέντο των παιχτών του Γκαναβία, που έπαιξαν με ψυχή και πάθος, αλλά και πάντα παρέμειναν πιστοί στο πλάνο του προπονητή τους, δείχνοντας τρομερή ψυχραιμία κάθε φορά που προσπαθούσαν να πλησιάσουν οι φιλοξενούμενοι. Σημαντικό είναι και το γεγονός ότι καλύφθηκε και η διαφορά του πρώτου αγώνα, οπότε σε περίπτωση ισοβαθμίας, υπερτερεί ο Ερμής.

Άπαντες αξίζουν συγχαρητήρια για την εμφάνιση και τη νίκη, αφού έχουν φτάσει τον Ερμή πολύ ψηλότερα απ' όσο ονειρευόμασταν αυτή τη χρονιά. Οι αθλητές και το προπονητικό team, βέβαια, γνωρίζουν ότι τα πανηγύρια τελείωσαν ήδη, αφού τη Δευτέρα παίζουμε με τον ΑΟΝΑ και την ερχόμενη Πέμπτη εκτός έδρας με τους Τράχωνες, αγώνες που θα σημάνουν πολλά για την τελική κατάταξή της ομάδας στη βαθμολογία, ώστε να δούμε αν μπορεί να κατακτηθεί η κορυφή.

Δείτε από κάτω τα τελευταία λεπτά και τα καλύτερα στιγμιότυπα.

EPMHΣ APΓYPOYΠOΛHΣ - ΦOINIKAΣ ΠEIPAIA 67-56

Δεκάλεπτα: 20-4, 34-25, 52-39, 67-56

EPMHΣ APΓYPOYΠOΛHΣ (Γκαναβίας, Μωυσίδης): Mάρης, Mπαλαμώτης  Καβαλαράκης 12, Σκόνδρας 4, Zέγγος 4, Γρηγόρας, Πεφάνης, Ρετσίνας 14, Mαυρατζιώτου 6(1), Δέδες, Φωτόπουλος 19(1), Ξυνογαλάς 8.