Συνεχίζοντας την αρνητική παράδοση που τον θέλει να χάνει τους αγώνες ύστερα από μακρά περίοδο αγωνιστικής αποχής, ο Ερμής ηττήθηκε εντός έδρας από τον Ίκαρο Νέας Σμύρνης με 72-74 κι έχασε το "κανονάκι" που είχε για τη δεύτερη θέση.

Το είχαμε σημειώσει και στην αναγγελία του αγώνα, ότι οι 20 μέρες αποχής από τους αγώνες, λόγω των εορτών του Πάσχα και του ρεπό, θα μπορούσαν να δημιουργήσουν πρόβλημα ρυθμού στην ομάδα, όπως και φάνηκε τελικά. Μετά από μία πολύ καλή πρώτη περίοδο, ο Ερμής, άρχισε να χάνει έδαφος, δεχόμενος πολλά μακρινά σουτ από τους φιλοξενούμενους του Ίκαρου, που ευστόχησαν σε 13 τρίποντα, μερικά εκ των οποίων με ταμπλό!!! Τα τελευταία λεπτά ήταν ψυχοβγαλτικά, με τον Καλατζή του Ικάρου να ευστοχεί σε κρίσιμο σουτ που οδήγησε στην πέμπτη εντός έδρας ήττα του Ερμή στο πρωτάθλημα (ενώ έχει μόλις δύο, εκτός έδρας!!!).

Πλέον, η ομάδα του Γκαναβία ισοβαθμεί στη δεύτερη θέση με τον Αστέρα Αγίου Δημητρίου και τους Τράχωνες, έχοντας πλεονέκτημα σε κάθε πιθανό σενάριο. Σε οποιαδήποτε περίπτωση και για οτιδήποτε μπορεί να σημαίνει αυτό, για να εξασφαλίσει τη δεύτερη θέση, χρειάζεται τρεις νίκες στους ισάριθμους αγώνες που απομένουν για να λήξει το πρωτάθλημα, με τον Φοίνικα Πειραιά να έχει εξασφαλίσει την απευθείας άνοδο στη Γ' Εθνική και φυσικά τον τίτλο του πρωταθλητή.

Στο μεταξύ, το παιδικό, νίκησε στον πρώτο αγώνα μπαράζ για την άνοδο στην Α' κατηγορία παίδων, τη Νεανική Εστία Μεγαρίδας, εντός έδρας με 55-51 και καλείται, το Σάββατο 14/5 να διαφυλάξει τη διαφορά, ώστε να κατακτήσει την άνοδο!!! Την Κυριακή, 15/5, επίσης, το εφηβικό παίζει κι αυτό αγώνα ανόδου με τα Ταταύλα. Ευχόμαστε καλή επιτυχία στα παιδιά μας, που έχουν τρυπήσει το ταβάνι τους πολλές φορές μέχρι σήμερα κι ελπίζουμε να το κάνουν και μία τελευταία φορά!

EPMHΣ APΓYPOYΠOΛHΣ- IKAPOΣ N.ΣMYPNHΣ 72-74

Δεκάλεπτα : 25-19,38-41,58-59,72-74

EPMHΣ APΓYPOYΠOΛHΣ (Γκαναβίας Μωυσίδης): Μάρης , Καβαλαράκης 13(1), Σκόνδρας 6, Zέγγος 7(1), Παπαδάκης, Φωτόπουλος 18,Γρηγόρας , Pετσίνας 15(1), Mαυρατζιώτου 13(2),Δέδες .