Εκτύπωση

Τεράστια νίκη πέτυχε στην Ελευσίνα ο Ερμής Αργυρούπολης, απέναντι στην Ακαδημία, με τελικό σκορ 71-76.

Στην αναγγελία του αγώνα, λέγαμε ότι "σε τέτοιου είδους παιχνίδια, οι παίχτες του Γκαναβία, βγάζουν, παραδοσιακά, τον καλύτερό τους εαυτό" κι αυτό ακριβώς έγινε. Η Ελευσίνα, μία ομάδα με πολλούς και καλούς παίχτες, η οποία ενισχύθηκε πάρα πολύ στις καλοκαιρινές μεταγραφές, σε σημείο που να θεωρείται ακλόνητο φαβορί για άνοδο, λύγισε από το πάθος των παιχτών του Ερμή, που μπήκαν αποφασισμένοι να κερδίσουν.

Το ξεκίνημα του αγώνα ήταν δυναμικό για τον Ερμή, αλλά τα συνεχόμενα φάουλ που σφυρίχτηκαν πάνω στον Ρετσινά και τον Καβαλαράκη, οι οποίοι ήταν βασικοί πυλώνες της ομάδας επιθετικά και αμυντικά, αποσυντόνισαν λίγο την ομάδα. Στο τρίτο δεκάλεπτο, μ' ένα επιθετικό κρεσέντο του Γκουαλτιέρι, ο οποίος πέτυχε και τους 13 του πόντους σ' εκείνη την περίοδο, με τρία συνεχόμενα τρίποντα, η διαφορά λίγο μετά το 26ο λεπτό, έφτασε τους 14 πόντους για τους γηπεδούχους!

Επειδή όμως δεν αρκεί μόνο το πάθος, αλλά πρέπει να υπάρχει και μυαλό, οι παίχτες του Γκαναβία, απέδειξαν για μία ακόμα φορά, ότι είναι ικανοί να γυρίζουν οποιοδήποτε ματς, με την αναμφισβήτητη ποιότητά τους, σε συνδυασμό με τη σφιχτή άμυνα. Για να κερδίσεις τέτοιους αγώνες, χρειάζεσαι πολλούς διακριθέντες και ο Ερμής τους είχε με το παραπάνω και με σημείο αφετηρίας ένα off balance τρίποντο του Καβαλαράκη στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου, μπήκε μπροστά στο σκορ λίγο πριν το τέλος και κράτησε τη νίκη. Ο Φωτόπουλος έφτασε ένα βήμα από το triple double (το έχασε για δύο ασίστ), ο Καβαλαράκης θύμισε το περσινό "καθαρόαιμο", ο Ρετσινάς μας θύμισε πόσο έλειπε από την ομάδα στις πρώτες αγωνιστικές, ο Τσιώκος όσο περνούσε ο χρόνος γινόταν σημείο αναφοράς σε άμυνα και επίθεση και όλα τα παιδιά που αγωνίστηκαν υπερέβαλλαν εαυτούς.

Την επόμενη αγωνιστική, υπάρχει ένα ακόμα πολύ μεγάλο ντέρμπι, εντός έδρας με την αήττητη και πολύ ισχυρή Δραπετσώνα. Δείτε από κάτω τα καλύτερα στιγμιότυπα του αγώνα, τα τελευταία λεπτά όπως μεταδόθηκαν live και τη βαθμολογία.

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΕΛΕΥΣΙΝΑΣ - ΕΡΜΗΣ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ 71-76

Δεκάλεπτα: 17-22, 39-39, 59-56, 71-76

ΕΡΜΗΣ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ (Γκαναβίας, Μωυσίδης): Ραζής , Μαυραντζώτου 3, Καβαλαράκης 16(1), Παξινός, Κατσαμπάνης 4, Νικολακάκος 2, Φωτόπουλος 21(3), Κωνσταντακόπουλος, Ρετσινάς 17(2), Τσιώκος 13