Εκτύπωση

Νέα νίκη για την ανδρική ομάδα του Ερμή, που πλέον έμεινε μόνη της στη δεύτερη θέση του πρωταθλήματος της Α' ΕΣΚΑΝΑ.

Για την 7η αγωνιστική, νίκησε εκτός έδρας τους Τράχωνες με το καθαρό 63-72. Το ξεκίνημα δεν ήταν καλό για τους κιτρινόμαυρους, που βρέθηκαν πίσω στο πρώτο δεκάλεπτο με διψήφιες διαφορές, όμως το δεύτερο δεκάλεπτο, υπήρξε καταλυτικό, με επιμέρους σκορ 11-26, που δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης από εκεί και πέρα για τον τελικό νικητή.

Η άμυνα του Ερμή, κατάφερε να σταματήσει το μακρινό σουτ των γηπεδούχων που τόσο τον είχε πληγώσει στο ξεκίνημα του αγώνα. Είναι ελάχιστες οι φορές που κάνουμε ξεχωριστή αναφορά σε παίχτες στα report του αγώνα, θα πρέπει όμως να εξάρουμε την καταλυτική παρουσία του Ψυχογιού, ο οποίος έλειπε πάρα πολύ από την ομάδα κι επέστρεψε μετά από αρκετούς αγώνες δείχνοντας ότι ξεπέρασε το πρόβλημα υγείας που αντιμετώπιζε, αλλά και αυτή του Δέδε, που όχι μόνο σταμάτησε τον Τζορμπατζίογλου που είχε ξεκινήσει φουριόζος, έβαλε και δύο τρίποντα που έκοψαν τα πόδια των αντιπάλων. Χαρακτηριστικό, επίσης, είναι το γεγονός, ότι σε κάθε αγώνα, οι πρωταγωνιστές είναι διαφορετικοί (είναι άδικο, να μην αναφέρουμε και την εξαιρετική εμφάνιση του Κωνσταντακόπουλου), κάτι που κάνει την ομάδα να μοιάζει με Λερναία Ύδρα, αφού υπάρχουν τόσοι παίχτες που μπορούν να κάνουν τη διαφορά και αυτό το δείχνουν πλέον, σχεδόν σε κάθε αγώνα.

Αυτή ήταν η 4η συνεχόμενη νίκη του Ερμή, που συνοδεύτηκε και αυτή με καλή εμφάνιση και πλέον κοιτάζει μόνο το επόμενο παιχνίδι, τη Δευτέρα 21/11, εντός έδρας με τον Ρέντη.

Δείτε τα τελευταία λεπτά του αγώνα, όπως μεταδόθηκαν από τη σελίδα της ομάδας στο Facebook, αλλά και τα highlights.

ΕΝΩΣΗ ΤΡΑΧΩΝΩΝ/ΔΙΑ - ΕΡΜΗΣ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ 63-72

Δεκάλεπτα: 24-16, 35-42, 48-60, 63-72

ΕΡΜΗΣ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ (Γκαναβίας, Μωυσίδης): Ραζής 6(2), Μαυραντζώτου, Καβαλαράκης 8, Παξινός 2, Κατσαμπάνης 2, Φωτόπουλος 12(1), Ψυχογιός 7(1), Ρετσινάς 5(1), Δέδες 6(2), Κωνσταντακόπουλος 16, Τσιώκος 8.