Έκτη σερί νίκη για τον Ερμή Αργυρούπολης, ο οποίος στα πλαίσια της 8ης αγωνιστικής νίκησε πολύ εύκολα τον Α.Ε. Ρέντη με 79-56.

Παρότι η ομάδα είχε την πολύ μεγάλη απουσία του Θέμη Φωτόπουλου, από το πρώτο λεπτό μπήκε αποφασισμένη για τη νίκη, κυνηγώντας κάθε φάση, με σφιχτή άμυνα και ευστοχία στην επίθεση. Όπως συνηθίζει τις τελευταίες αγωνιστικές, οι πρωταγωνιστές είναι διαφορετικοί και αυτή την αγωνιστική τον χορό έσυρε ο Ρετσινάς, συνεπικουρούμενος από τον Δέδε που ευστόχησε σε τρία τρίποντα, ενώ πολύ αξιοσημείωτη ήταν η παρουσία του Νικολακάκου.

Χαρακτηριστικό είναι ότι η διαφορά από το πρώτο δεκάλεπτο είχε φτάσει στους 15 πόντους και παρά τη -λογική- χαλάρωση που υπήρχε στην τελευταία περίοδο, η διαφορά ανέβαινε συνεχώς και παρά τις αλλαγές που γίνονταν στα σχήματα, δεν επηρεαζόταν καθόλου ο ρυθμός. Λέγαμε ότι όταν σταθεροποιηθεί η απόδοση της ομάδας σε υψηλά επίπεδα, τα πράγματα θα γίνονται πιο εύκολα σε κάθε αγώνα και με εφαλτήριο τη μεγάλη εκτός έδρας νίκη με την Ελευσίνα, αυτό συμβαίνει για τέσσερις συνεχόμενες αγωνιστικές.

Επόμενος αγώνας, εκτός έδρας με την ουραγό Γλυφάδα, που δεν έχει νίκη ακόμα, τη Δευτέρα 28/11, στις 20.30.

ΕΡΜΗΣ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ - ΑΕ ΡΕΝΤΗ 79-56

Δεκάλεπτα: 25-10, 43-20, 60-34, 79-56

ΕPMHΣ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ: (Γκαναβίας, Mωυσίδης): Pαζής, Mαυρατζιώτου 11(1), Kαβαλαράκης, Παξινός 6, Kατσαμπάνης 2, Nικολακάκος 5, Kωνσταντακόπουλος 4(1), Ψυχογιός 8(2), Pετσινάς 24(1), Tσιώκος 6, Δέδες 13(3).