Για μία ακόμη φορά, ο Ερμής Αργυρούπολης αποδείχθηκε επτάψυχος και κατάφερε να κερδίσει ένα παιχνίδι που κρίθηκε στον πόντο.

Οι κιτρινόμαυροι, άντεξαν την πίεση του Αστέρα Αγίου Δημητρίου, ο οποίος στο πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ καλός σε άμυνα και επίθεση (σκόραρε 47 πόντους με πολύ μεγάλη ευστοχία από τη γραμμή του τριπόντου) και προηγήθηκε με διψήφιες διαφορές. Παίζοντας όμως πολύ καλύτερη άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο και συνεχίζοντας να είναι συνεπής στην επίθεση, κατάφερε να πάρει τη νίκη.

Όπως έχουμε πει, επανειλημμένως, για να νικήσει κανείς ένα τέτοιο ματς, χρειάζεται πολλούς διακριθέντες και ο Ερμής είχε αρκετούς τέτοιους. Ο Τσιώκος, για παράδειγμα, υπήρξε καταλυτικός, με 22 πόντους και 14 ρημπάουντ, κατάφερε, δε, να γίνει το γνωστό φόβητο στην άμυνα αλλοιώνοντας πάρα πολλά σουτ των γηπεδούχων, ενώ ο Κωνσταντακόπουλος, έδωσε το σύνθημα της αντεπίθεσης κάνοντας μία πλήρη εμφάνιση σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες, έχοντας ηγετικό ρόλο και ο Ρετσινάς, στο δεύτερο ημίχρονο με 13 πόντους (και 3/3 τρίποντα) ήταν στην πρώτη γραμμή των διακριθέντων.

Από την πλευρά του Αστέρα, ο Μπάλας έκανε εμφάνιση καριέρας με 28 πόντους και 8 τρίποντα (σε ελάχιστες προσπάθειες). Τα πάντα κρίθηκαν στην τελευταία φάση, με το σκορ 77-76, όπου ο Ραζής, με περισσή ψυχραιμία, πάσαρε στον Τσιώκο ένα δευτερόλεπτο πριν από τη λήξη, ο οποίος δέχτηκε πεντακάθαρο φάουλ και αμέσως ο πάγκος του Αστέρα, που είχε ήδη δεχτεί δύο τεχνικές ποινές (όπως και ο αντίστοιχος του Ερμή), διαμαρτυρήθηκε έντονα, παίρνοντας τεχνική ποινή. Ο Κωνσταντακόπουλος, ευστόχησε στη βολή της τεχνικής ποινής και ισοφάρισε τον αγώνα και ο Τσιώκος ευστόχησε στην πρώτη και αστόχησε επίτηδες στη δευτέρη, δίνοντας την πολυπόθητη νίκη στον Ερμή, που αγωνίστηκε και πάλι χωρίς τον φυσικό του ηγέτη, τον Φωτόπουλο.

Φτάνοντας τις 8 συνεχόμενες νίκες, με ρεκόρ 9-1, ο Ερμής βρίσκεται για μία ακόμη αγωνιστική, στην κορυφή του πρωταθλήματος της Α' ΕΣΚΑΝΑ, μαζί με τον ΑΟΝΑ. Την ερχόμενη αγωνιστική, παίζει εντός έδρας με τον Πήγασο Κορυδαλλού.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ - ΕΡΜΗΣ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ  77 - 78

Δεκάλεπτα: 27-17, 47-39, 57-61, 77-78

EPMHΣ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ (Γκαναβίας , Μωυσίδης): Pαζής 2, Mαυρατζιώτου 9, Kαβαλαράκης 6, Παξινός 8, Kατσαμπάνης 1, Nικολακάκος, Ψυχογιός, Kωνσταντακόπουλος 15(2), Θειακός , Pετσίνας 15(3), Tσιώκος 22, Xατζηϊωαννίδης