Πολύ μεγάλη νίκη για το αντρικό μας, στα πλαίσια της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Γ' ΕΣΚΑΝΑ, εκτός έδρας επί του Ατρόμητου Πειραιά, με 55-63.

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο από το ξεκίνημα, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία. Για τον Ερμή, ο Μακρυγιάννης έκανε ένα ασύλληπτο πρώτο ημίχρονο, έχοντας 18 πόντους με 100% ευστοχία σε όλες του τις προσπάθειες (1/1 βολή, 7/7 δίποντα, 1/1 τρίποντο), αλλά και 5 ρημπάουντ και 4 ασίστ κι έφερε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 5 πόντους.
Το δεύτερο ημίχρονο ήταν εντελώς διαφορετικό στην αρχή... Ο Ατρόμητος πέτυχε διαδοχικά τρίποντα και ο Ερμής για τα πέντε πρώτα λεπτά, είχε σκοράρει μόνο με μία ελεύθερη βολή. Έτσι το 28-33 του ημιχρόνου, έγινε 41-34, με ένα επιμέρους σκορ 13-1. Εκτός από την απουσία του τραυματία Σωτήρη Μωυσίδη για ένα ακόμη παιχνίδι, ήρθε και το διάστρεμμα του Διαμαντή, αφήνοντας την ομάδα με ελάχιστα πρόσωπα στην περιφέρεια. Εκεί όμως μίλησε η ψυχή των παικτών του Ερμή και ήρθε ένα σερί 0-14, που μετέτρεψε το 41-34 σε 41-48 στις αρχές του τετάρτου δεκαλέπτου, με τους νεαρούς Κανινή και Μενιουδάκη, αλλά και τον Βλάχο, να προσφέρουν πολύ μεγάλη βοήθεια σε άμυνα κι επίθεση, μαζεύοντας τα ρημπάουντ και σημειώνοντας αποφασιστικής σημασίας καλάθια.
Το παιχνίδι κύλησε ως το τέλος, με τον Ερμή να κρατά με εντυπωσιακή ψυχραιμία την πρωτοπορία στο σκορ και να πετυχαίνει μία δύσκολη νίκη, απέναντι σ' έναν αντίπαλο που ιδιαίτερα προς το τέλος, υπήρξε σε περιπτώσεις υπέρμετρα σκληρός.
Επόμενος αγώνας, την Παρασκευή 17/2 εντός έδρας με τον Άρη Γλυφάδας. Η ομάδα μας πλέον είναι μόνη της στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, με 12 νίκες και 4 ήττες.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΠΕΙΡ. - ΕΡΜΗΣ ΑΡΓ. 55-63
Διαιτητές: Σκούτας ,Μελισσάρης
Δεκάλεπτα: 17-14, 28-33, 41-45, 55-63
ΕΡΜΗΣ ΑΡΓ. (Μαγουλάς, Φράγκος): Φύτρος 6(1), Λόης, Τσεπαπαδάκης 2, Μωυσίδης, Βλάχος 10(1), Διαμαντής 2, Μακρυγιάννης 22(2), Παππάς 1, Κανινής 10(1), Μενιουδάκης 7, Κακάλης, Ρόζος 3(1)