Μία ακόμη μεγάλη νίκη, σε συνδυασμό με πολύ καλή εμφάνιση, σημείωσε ο Ερμής, στο τοπικό ντέρμπι απέναντι στην ομάδα του ΑΟΝΑ, με τελικό σκορ 63-77 (αφού τυπικά ήταν φιλοξενούμενος).

Με αυτή του τη νίκη, έφτασε τις 4 συνεχόμενες στα ματς με τον ΑΟΝΑ και ιδιαίτερα η συγκεκριμένη, ήρθε με ακόμα πιο άνετο τρόπο, αφού από το ξεκίνημα οι παίχτες του Γκαναβία πήραν σαφές προβάδισμα και παρά τα συνεχόμενα τρίποντα που δέχτηκε στη δεύτερη περίοδο, πάντα είχε τις απαντήσεις, είτε με τον Παπαδάκη που έβαλε 10 συνεχόμενους πόντους, είτε με τον Ρετσινά, είτε με τον Φωτόπουλο.

Η διαφορά ποτέ δεν έπεσε κάτω από τους 6 πόντους και σταθεροποιήθηκε σε διψήφια επίπεδα στην τέταρτη περίοδο. Έτσι, ο Ερμής, παρέμεινε για μία ακόμη αγωνιστική στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας και περιμένει, μία ακόμη σημαντική αναμέτρηση, την Πέμπτη, εκτός έδρας, με τους Τράχωνες, στο τέταρτο παιχνίδι του, μέσα σε 11 μέρες.

ΑΟΝΑ – ΕΡΜΗΣ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ  63-77

Δεκάλεπτα: 8-17, 28-37, 46-57, 63-77

ΕΡΜΗΣ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ (Γκαναβίας, Μωϋσίδης): Μπαλαμώτης 3(1), Καβαλαράκης 4, Σκόνδρας 10, Ζέγγος 8(1), Παπαδάκης 10(2), Φωτόπουλος 13(1), Ξυνογαλάς, Ρετσινάς 17(2), Μαυραντζιώτου 12(2), Γρηγόρας