Σ' ένα ακόμα παιχνίδι που έσπασε καρδιές, φέτος, ο Ερμής Αργυρούπολης επικράτησε απέναντι στα Ταταύλα με σκορ 71-66 για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α' ΕΣΚΑΝΑ.

Με 3 νίκες και μία ήττα, οι κιτρινόμαυροι είναι σταθερά στη δεύτερη θέση, όμως είναι ακόμα ξεκίνημα του μαραθωνίου και το γεγονός ότι καταφέρνει και παίρνει τις νίκες που χρειάζεται, αυτή τη στιγμή, δίνει μία αίσθηση αισιοδοξίας, καθώς η ομάδα μόνο καλύτερη μπορεί να γίνει, λαμβάνοντας υπόψη το ρόστερ της και την εμπειρία του προπονητικού επιτελείου.

Ο αγώνας, καθ' αυτός, ήταν ψυχοβγαλτικός. Είναι ενδεικτικό, άλλωστε ότι τα δύο πρώτα δεκάλεπτα έληξαν ισόπαλα και στο τρίτο, το σκορ ήταν 50-51. Απ' αυτό και μόνο καταλαβαίνει εύκολα κανείς ότι οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και όταν κάποιος ξέφευγε για λίγο, η διαφορά μαζευόταν σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα. Στο κρίσιμο σημείο, όμως, μίλησε η εμπειρία των γηπεδούχων, που κάλυψαν στα τελευταία λεπτά την εις βάρος τους διαφορά, με συνεχόμενες ενέργειες των Κωνσταντακόπουλου, Ραζή και Τσιώκου και ομαδική άμυνα, παίρνοντας τη νίκη και με 5 πόντους διαφορά.

Επόμενος αγώνας, τη Δευτέρα 31/10 εκτός έδρας με την πάρα πολύ δυνατή ομάδα της Ελευσίνας.

Δείτε από κάτω τα highlights του αγώνα, όπως και τα τελευταία λεπτά του αγώνα, όπως είχαν μεταδοθεί live από τη σελίδα της ομάδας στο Facebook.

EPMHΣ ΑΡΓΥΡΥΡΟΥΠΟΛΗΣ - TATAYΛA 71-66

Δεκάλεπτα: 17-17, 37-37, 50-51, 71-66

ΕΡΜΗΣ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ (Γκαναβίας, Μωυσίδης): Ραζής 8(2), Μαυρατζιώτου, Καβαλαράκης 4, Παξινός 16(1), Κατσαμπάνης, Νικολακάκος, Φωτόπουλος 12, Κωνσταντακόπουλος 9, Ρετσινάς 7, Θειακός, Τσιώκος 15, Δέδες