Μία ακόμα εκτός έδρας νίκη, σημείωσε ο Ερμής Αργυρούπολης, απέναντι στην ΑΕ Καλλιθέας, με σκορ 56-69, στα πλαίσια της 19ης αγωνιστικής.

Το εκτός έδρας, του πάει πολύ του Ερμή, καθώς από τις 4 μόλις ήττες που έχει κάνει φέτος στο πρωτάθλημα της Α' ΕΣΚΑΝΑ, μόλις μία έχει σημειωθεί μακριά από την Αργυρούπολη!!! Το ίδιο συνέβη και στο κλειστό της Καλλιθέας, απέναντι στην ΑΕ Καλλιθέας, που όπως πολύ σωστά προβλέψαμε, μπήκε πάρα πολύ δυνατά στον αγώνα, "με το μαχαίρι στα δόντια", προηγούμενη με διψήφιες διαφορές στο α' δεκάλεπτο, εκμεταλλευόμενη την ασύλληπτη ευστοχία της στα τρίποντα.

Ο Ερμής, πλησίασε στο σκορ και το ημίχρονο έκλεισε με 35-30 υπέρ των γηπεδούχων. Στο δεύτερο ημίχρονο, είδαμε άλλο μπάσκετ, όμως. Το επιμέρους σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο, ήταν 9-25 και οι φιλοξενούμενοι, καθοδηγούμενοι από έναν Καβαλαράκη βγαλμένο από πολύ υψηλότερες κατηγορίες, έσφιξαν σαν μέγγενη την -καλύτερη ούτως ή άλλως στην κατηγορία- άμυνά τους, με πρωτοστάτη τον Μαυραντζώτου που έσβησε τον Βλαχογιάννη, ο οποίος είχε ευστοχήσει σε 5 τρίποντα στο ξεκίνημα του αγώνα και τον Ξυνογαλά να μαζεύει όποια μπάλα βρισκόταν στον αέρα, καθάρισαν το ματς, που σφραγίστηκε με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα του Μαυραντζώτου, το οποίο μπορείτε να δείτε στα video που ακολουθούν.

Επόμενος αγώνας, την Τετάρτη 2/3, εντός έδρας με την Ευρυάλη, σε εξ αναβολής παιχνίδι.

ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΑΕ- ΕΡΜΗΣ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ 56-69
Δεκάλεπτα: 19-11, 35-30, 44-55, 56-69
ΕΡΜΗΣ ΑΡΓΥΡΥΡΟΥΠΟΛΗΣ (Γκαναβίας. Μωυσίδης): Καβαλαράκης 22(2), Φωτόπουλος 11, Ζέγγος 10, Ρετσίνας 9(1), Μαυρατζιώτου 9(1), Ξυνογαλάς 8(1), Μπαλαμώτης, Σκόνδρας, Παπαδάκης, Γρηγόρας