Με νίκη συνέχισε ο Ερμής Αργυρούπολης τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα της Α' ΕΣΚΑΝΑ, επικρατώντας στο τοπικό ντέρμπι, όντας τυπικά φιλοξενούμενος, του ΑΣΗΕ, με 71-90.

Σαφώς βελτιωμένη η ομάδα του Γκαναβία σε σχέση με τις δύο πρώτες αγωνιστικές, μπορεί να προβληματίστηκε στο πρώτο ημίχρονο από τη ζώνη του ΑΣΗΕ, στο δεύτερο ημίχρονο όμως, έσφιξε την άμυνα, έτρεξε περισσότερο, ευστόχησε σε αρκετά τρίποντα και σκοράροντας 90 πόντους, εν τέλει νίκησε δίκαια.

Στον αγώνα αυτό, φάνηκε ξεκάθαρα ότι το επονομαζόμενο "second unit" της ομάδας, είναι πάρα πολύ υψηλού επιπέδου και βρίσκοντας λύσεις από πάρα πολλούς παίχτες, σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που στηρίχτηκαν εξ ολοκλήρου σε τρεις παίχτες.

Όπως είχαμε γράψει και στην αναγγελία του αγώνα, τέτοιου είδους ντέρμπι κρίνονται και στην ψυχή, αλλά τελικά η ποιότητα του Ερμή ήταν εκείνη που αποφάσισε τον τελικό νικητή, παρά την πολύ δυνατή προσπάθεια του ΑΣΗΕ.

Επόμενος αγώνας, την ερχόμενη Δευτέρα εντός έδρας με τα Ταταύλα.

ΑΣΗΕ - ΕΡΜΗΣ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ 71-90

Δεκάλεπτα: 21-18, 39-42, 53-62, 71-90

ΕΡΜΗΣ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ (Γκαναβίας): Ραζής 11(3), Μαυρατζιώτου 5(1), Καβαλαράκης 5, Παξινός 10(2), Κοτσαμπάνης 3(1), Νικολακάκος, Φωτόπουλος 24(2), Κωνσταντακόπουλος 8(2), Ρετσινάς 8(1), Θειακός 8, Τσιώκος 8, Δέδες.