Ο Χολαργός ήταν ο μεγάλος και άξιος νικητής του ντέρμπι κορυφής, με το οποίο ξεκίνησε ο δεύτερος γύρος του τρίτου ομίλου της National League 2, αφού νίκησε με 70-84 τον Ερμή και τον υποχρέωσε στην πρώτη του εντός έδρας ήττα.

Ο αγώνας έγινε σ' ένα κατάμεστο γήπεδο από φιλάθλους και των δύο ομάδων, με τον Χολαργό να μπαίνει από νωρίς επικεφαλής στο σκορ και σταδιακά να ανοίγει τη διαφορά ολοένα και περισσότερο, παίζοντας εντυπωσιακό μπάσκετ.

Οι γηπεδούχοι είχαν να αντιμετωπίσουν, εκτός από έναν πάρα πολύ ικανό αντίπαλο και την κακοδαιμονία, αφού παραμονές του αγώνα τραυματίστηκε ο Καβαλαράκης (ο οποίος δεν αγωνίστηκε) και ο Πέττας (ο οποίος ναι μεν αγωνίστηκε, αλλά με δυνατούς πόνους) και μπόρεσε να αντιδράσει μόνο στο τελευταίο δεκάλεπτο που "μάζεψε" τη διαφορά, η οποία είχε περάσει τους 30 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, κυρίως με τον Κόγκα, που πέτυχε 4 τρίποντα στο τέλος του αγώνα.

Όπως και να έχει, η ομάδα του Γκαναβία, παρέμεινε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, μαζί με τη Δάφνη Δαφνίου, αφού έχει μόλις τρεις ήττες στο πρωτάθλημα και πάει την επόμενη αγωνιστική να αντιμετωπίσει εκτός έδρας την ανεβασμένη Νίκη Αμαρουσίου.

Ευχαριστούμε όλον τον κόσμο που γέμισε κάθε γωνία του γηπέδου και υποστήριξε με κόσμιο τρόπο την ομάδα μας. Είμαστε βέβαιοι ότι θα ανταποδώσουμε την αγάπη τους στον επόμενο εντός έδρας αγώνα.

ΑΟ Ερμής Αργυρουπόλεως - ΚΟ Χολαργού 70-84

Δεκάλεπτα: 16-22, 34-50, 43-73, 70-84

Διαιτητές: Ραπτογιάννης, Αλεξόπουλος Παν., Βαλουξής

Ερμής (Γκαναβίας): Σάκοτα 9(1), Μπούτος 1, Τσέλιος 4, Χατζόπουλος 1, Πέττας 23(1), Κόγκας 15(5), Τσιώκος 10, Παξινός 5, Παπανδρέου 2, Ραζής.

Χολαργός (Θωμόπουλος): Ψημίτης 22(3), Τσιτσιγιάννης 7, Ζυγομήτρος 2, Μέξης 3, Γιαννουλάκης 2, Λουκάς 5(1), Ιωακειμίδης 22(4), Καλαντζή 14(2), Κατωπόδης, Ραπτίδης 7(1), Κατσώρης.